Wczesna i przewlekła trauma związana z zaniedbaniem, nadużyciem fizycznym, seksualnym lub emocjonalnym, może skutkować poważnymi objawami psychiatrycznymi. Chociaż tego typu doświadczeniom poświęca się coraz więcej uwagi, to rozpoznawanie objawów posttraumatycznych, w szczególności dysocjacji, nadal wydaje się niewystarczające. Pacjenci z historią traumy zgłaszają się do specjalistów zdrowia psychicznego z różnymi dolegliwościami i problemami, ale rzadko wiążą je z wydarzeniami urazowymi, unikają wspomnień związanych z traumą i niechętnie o niej mówią. Z tego względu umiejętność postawienia właściwej diagnozy jest bardzo ważna, również dla adekwatnego planu dalszego leczenia. W nabyciu tej umiejętności praktycznej pomocne będzie zaznajomienie się z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi zaburzeń dysocjacyjnych oraz teorii dysocjacji strukturalnej oraz narzędziami stosowanymi w procesie diagnostycznym.
Celem tego dwudniowego warsztatu jest rozwijanie kompetencji diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem objawów stresu pourazowego i zaburzeń dysocjacyjnych w oparciu o klasyfikację ICD-11. Przedstawione zostaną wskazówki diagnostyczne odnośnie poszczególnych grup zaburzeń dysocjacyjnych (zaburzenia z objawami neurologicznymi, zaburzenie derealizacji-depersonalizacji, amnezja dysocjacyjna, trans i opętanie, częściowe DID) i zaburzeń związanych z traumą (zespół stresu pourazowego i złożony zespół stresu pourazowego). Poruszona zostanie również kwestia fałszywie dodatniej diagnozy DID. Omawiane zagadnienia zostaną zilustrowane winietami klinicznymi i nagraniami wideo z przeprowadzonych wywiadów TADS-I. Ćwiczenia wykonane w mniejszych grupach mają na celu rozwijanie umiejętności porządkowania materiału klinicznego, wydobycie przesłanek do diagnozy i formułowanie jej. Omówione zostaną też inne narzędzie samoopisu i wywiady diagnostyczne w diagnozie zaburzeń dysocjacyjnych, a także kwestie dotyczące przekazywania diagnozy osobie badanej.
Szkolenie jest elementem PROGRAMU CERTYFIKACYJNEGO spełniającego wymagania ESTD. Jest przeznaczone dla osób, które zrealizowały pierwszą część szkolenia (Diagnoza zaburzeń dysocjacyjnych: warsztat TADS-I)
GODZINY ZAJĘĆ
sobota 10.00-19.00
niedziela 9.00-18.00
ORGANIZATORZY
E-psyche.eu s.c. we współpracy z Europejskim Towarzystwem Traumy i Dysocjacji (www.estd.org)
Wymagania
- Ukończone szkolenie "Diagnoza zaburzeń dysocjacyjnych: warsztat TADS-I"
Polecane
- E-psyche.eu s.c., ul. Kościuszki 49/4, Katowice
Docelowi odbiorcy
- Całkowity koszt brutto uczestnictwa w szkoleniu wynosi 1100 zł
- Opłata obejmuje uczestnictwo, materiały używane w czasie warsztatu, catering w trakcie przerw kawowych (nie obejmuje przerwy na lunch).
Jak zwykle w E-psyche solidna porcja wiedzy, bogate materiały oraz świetna organizacja. Polecam serdecznie 🙂
Bardzo cenne szkolenie. Dużo wiedzy, krótki filmiki z konsultacji pomagają zrozumieć objawy, elementy praktyczne. Fajna atmosfera, pełny profesjonalizm prowadzących. Polecam.
Polecam bardzo szkolenie. Jest dobrze zorganizowane, dużo merytorycznej wiedzy na temat traumy i jej następstw. Szkolenie jest bardzo porządkujące i ciekawe, odnosi się do najnowszych klasyfikacji medycznych. Bardzo dużo materiału klinicznego, w tym nagrań pojawia się w trakcie, co jest już w ogóle najlepsze.
Reasumując – polecam wszystkich zajmującym się zdrowiem psychicznym.
Świetnie zorganizowane, intensywne. Solidna dawka wiedzy, poparta licznymi ilustracjami klinicznymi w postaci nagrań z pracy prowadzących. Polecam.