Wczesna i przewlekła trauma związana z zaniedbaniem, nadużyciem fizycznym, seksualnym lub emocjonalnym, może skutkować poważnymi objawami psychiatrycznymi. Chociaż tego typu doświadczeniom poświęca się coraz więcej uwagi, to rozpoznawanie objawów posttraumatycznych, w szczególności dysocjacji, nadal wydaje się niewystarczające. Pacjenci z historią traumy zgłaszają się do specjalistów zdrowia psychicznego z różnymi dolegliwościami i problemami, ale rzadko wiążą je z wydarzeniami urazowymi, unikają wspomnień związanych z traumą i niechętnie o niej mówią. Z tego względu umiejętność postawienia właściwej diagnozy jest bardzo ważna, również dla adekwatnego planu dalszego leczenia. W nabyciu tej umiejętności praktycznej pomocne będzie zaznajomienie się z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi zaburzeń dysocjacyjnych oraz teorii dysocjacji strukturalnej oraz narzędziami stosowanymi w procesie diagnostycznym.
W czasie dwudniowego warsztatu przedstawimy korzystanie z ustrukturyzowanego wywiadu TADS-I (Trauma and Dissociation Symptoms – Interview), który pozwala na ustalenie w sposób rzetelny rozpoznania zaburzeń dysocjacyjnych. Zaprezentowane zostaną poszczególne części wywiadu w oparciu o przykłady kliniczne pozwalające różnicować zaburzenia dysocjacyjne od niedysocjacyjnych. Przedstawimy możliwe odpowiedzi pacjentów na poszczególne pytania wywiadu oraz wskażemy, w jaki sposób uściślać uzyskiwane odpowiedzi, aby ostatecznie zmierzać do postawienia właściwego rozpoznania. Omawiane zagadnienia zostaną zilustrowane nagraniami wideo z przeprowadzonych wywiadów TADS-I.
GODZINY ZAJĘĆ
sobota 10.00-19.00
niedziela 9.00-18.00
ORGANIZATORZY
E-psyche.eu s.c. we współpracy z Europejskim Towarzystwem Traumy i Dysocjacji (www.estd.org)
Polecane
- E-psyche.eu s.c., ul. Kościuszki 49/4, Katowice
Docelowi odbiorcy
- Całkowity koszt brutto uczestnictwa w szkoleniu wynosi 950 zł.
- Opłata obejmuje uczestnictwo, materiały używane w czasie warsztatu, catering w trakcie przerw kawowych (nie obejmuje przerwy na lunch).
To jest szkolenie, które, moim zdaniem, powinien odbyć każdy psychotraumatolog i każda osoba pracująca z ludźmi po trudnych, traumatycznych doświadczeniach. Ogromna dawka wiedzy, poparta informacjami z najnowszych badań plus doświadczenie z praktyki, ilustrowane konkretnymi przykładami rozmów z pacjentami. To, co mnie jednak najbardziej ujmuje, to sposób w jaki Pan Radosław Tomalski i Igor Pietkiewicz prowadzą szkolenie. Widać, że u podstaw ich pracy jest przede wszystkim chęć pomocy i dobro pacjenta. Bardzo polecam!!!!